Květen - červen 2015
Diskuze, kterou jsme k tématu zda vodu z kohoutku či z lahve vkládali v roce 2013 - viz níže - zůstává aktuální. Ve druhé polovině května 2015 ovšem získávají navrch "nápojáři". V pražských čtvrtích Dejvice a Bubeneč dochází ve vodovodním řadu ke kontaminaci vody bakteriemi a zřejmě i viry. Desítky či i stovky lidí mají zdravotní problémy a trvá několik dní, než mohou hygienici poplach odvolat. Zde nabízíme alespoň krátké shrnutí doporučení hygieniků pro chování obyvatel v takovýchto případech - Zde. SZÚ pak vydal další varování, před používáním domácích filtrů, které byly aktivně používány v době, kdy ve vodovodu byla kontaminovaná voda - Zde.
Červenec 2013
Nedávno pivo (Zde), teď voda, tak co máme vlastně pít?
Mediální trh opět (po kolikáté?) rozpoutala válka o kvalitu a dokonce bezpečnost pitné vody. Z lahví nebo z kohoutku?
Sdružení českých spotřebitelů stručně bilancuje postoje stran a sděluje vlastní postřehy. Není to ale snadné…
Tentokrát odstartovala "polemiku" Potravinářská komora (Zde), byť již v určité reakci na předchozí "aktivity" distributorů vodovodní pitné vody. Argumentace Komory je střídmá a věcná, až na jedno: Protože trochu proti podávání skleničky točené vody v restauraci. V tomto ohledu ale nezná SČS bratra ... Argumentace na bázi zpochybňování bezpečnosti pitné vody z vodovodu ("U kohoutkové vody, která má za sebou možná pobyt v nekvalitním vodovodním řadu ve společnosti zbytků hormonů a léčiv, si spotřebitel o bezpečnosti může nechat leda tak zdát.") se nám rovněž jeví poněkud "nešťastná", vyjádříme-li se velmi šetrně.
Na prohlášení PK reagoval stát (Státní zdravotní ústav - (Zde) a následně opět potravinové lobby (Zde)... Stručná bilance argumentů stran je k dispozici Zde.
SČS zde určitě nebude hrát úlohu arbitra. Obě strany mediálního sporu se neopomenou ohánět zájmem spotřebitele a nezapřou zároveň tendenčnost ve svých argumentech. Na tomto místě pouze: