Školní stravování

Pod záštitou ministra zdravotnictví vzniká návrh nové vyhlášky o školním stravování. Do praktického využití má vstoupit v září 2025. Ještě před rozesláním vyhlášky do meziresortního připomínkového řízení návrh koloval mezi odbornou veřejností a zainteresovanými stranami a často budil rozpaky, či spíše silnou kritiku. Bohužel, experti Sdružení českých spotřebitelů s kritickými vyjádřeními často souzněli.

Hlavním předmětem diskusí je „spotřební koš. Ten předepisuje množství jednotlivých skupin potravin, které mají být podány dítěti (dle věku) v rámci jídelníčku.  Návrh vyhlášky byl zpracován na základě východisek, že na trhu je dostatek čerstvých potravin, které by měly být maximálně využívány ve vztahu k co nejméně průmyslově zpracovaným potravinám, a které nejsou v současné době v rámci školního stravování využívány v plném rozsahu. Důvodem je nízký́ finanční limit na nákup potravin, nedostatek personálu, špatná organizace práce, absence technologického vybavení, provozní omezení stran, nařízení vedení školy či zřizovatele (zákaz nočního vařeni, v konvektomatech či jiných přístrojích), aj. Tyto skutečnosti však předkládaná vyhláška nejen neřeší, ale krizová místa ještě prohlubuje.

Obezita dětské populace je jistě nezanedbatelným problémem. Obáváme se však, že výrazné omezování cukrů a hlavně živočišných bílkovin (v podobě masa i mléčných výrobků) v obědech podávaných ve školním stravování ale i obecně není vhodným a smysluplným řešením tohoto stavu.

Více v přiloženém vyjádření Zde