EFSA je klíčovým orgánem pro hodnocení nebezpečí týkajících se bezpečnosti potravin a krmiv v Evropské unii. Je logické, že Sdružení českých spotřebitelů věnuje výstupům tohoto orgánu pozornost.
Na přelomu června a července 2018 jsme informovali, že kandidát za ČR do Správní rady (Management Board) EFSA, předseda správní rady Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal, byl schválen za člena tohoto orgánu pro nadcházející období 2018 - 22 (Zde).
Od července 2022 je složení a zastoupení na základě nové legislativy EU zcela nově upraveno. Za celý Evropský hospodářský prostor jsou nominováni za členy Správní rady EFSA vždy jeden zástupce za každý stát a například jen jeden za spotřebitele (dosud byli až tři).
Minulé zastoupení L. Dupala v EFSA nás motivovalo připravit na těchto stránkách novou sekci, věnovanou některým informacím, které EFSA zveřejňuje a které mají zejména pro spotřebitele zvláštní význam. Alespoň v omezené míře budeme v této činnosti pokračovat.
Nejsou žádné důkazy, že by potraviny byly zdrojem či cestou přenosu viru
12. 03. 2020
Materiály a předměty přicházející do styku s potraviny jsou výjimečně regulovány, neboť mohou pro spotřebitele představovat značná zdravotní rizika.
26. 02. 2020
V lednu 2020 EFSA představil nový seznam a databázi organizací spolupracujících s EFSA. Zajímalo nás, jak aktivní jsou české organizace.
26. 02. 2020
(Salmonelóza je epidemií, rizika bakterie Xylella fastidiosa, poplach ohledně antimikrobiální rezistence)
26. 02. 2020
Úřad EFSA vydal zprávu o sledování výskytu transmisivních spongiformních encefalopatií (TSE) v EU v roce 2018
06. 12. 2019