Voda nebo voda?

Květen - červen 2015

Diskuze, kterou jsme k tématu zda vodu z kohoutku či z lahve vkládali v roce 2013 - viz níže - zůstává aktuální. Ve druhé polovině května 2015 ovšem získávají navrch "nápojáři". V pražských čtvrtích Dejvice a Bubeneč dochází ve vodovodním řadu ke kontaminaci vody bakteriemi a zřejmě i viry. Desítky či i stovky lidí mají zdravotní problémy a trvá několik dní, než mohou hygienici poplach odvolat. Zde nabízíme alespoň krátké shrnutí doporučení hygieniků pro chování obyvatel v takovýchto případech - Zde. SZÚ pak vydal další varování, před používáním domácích filtrů, které byly aktivně používány v době, kdy ve vodovodu byla kontaminovaná voda - Zde.

Červenec 2013

Nedávno pivo (Zde), teď voda, tak co máme vlastně pít?

Mediální trh opět (po kolikáté?) rozpoutala válka o kvalitu a dokonce bezpečnost pitné vody. Z lahví nebo z kohoutku?

Sdružení českých spotřebitelů stručně bilancuje postoje stran a sděluje vlastní postřehy. Není to ale snadné…

Tentokrát odstartovala "polemiku" Potravinářská komora (Zde), byť již v určité reakci na předchozí "aktivity" distributorů vodovodní pitné vody. Argumentace Komory je střídmá a věcná, až na jedno: Protože trochu proti podávání skleničky točené vody v restauraci. V tomto ohledu ale nezná SČS bratra ... Argumentace na bázi zpochybňování bezpečnosti pitné vody z vodovodu ("U kohoutkové vody, která má za sebou možná pobyt v nekvalitním vodovodním řadu ve společnosti zbytků hormonů a léčiv, si spotřebitel o bezpečnosti může nechat leda tak zdát.") se nám rovněž jeví poněkud "nešťastná", vyjádříme-li se velmi šetrně.

Na prohlášení PK reagoval stát (Státní zdravotní ústav - (Zde) a následně opět potravinové lobby (Zde)... Stručná bilance argumentů stran je k dispozici Zde.

SČS zde určitě nebude hrát úlohu arbitra. Obě strany mediálního sporu se neopomenou ohánět zájmem spotřebitele a nezapřou zároveň tendenčnost ve svých argumentech. Na tomto místě pouze:

  • Doporučujeme spotřebiteli trpělivost a přečíst výše odkazované dokumenty.
  • Není možné účelově zpochybňovat bezpečnost balené vody, ani vody v distribuci vodovodní sítě. DRAMATICKY VYHLAŠUJEME, ZE TYTO POKUSY BUDEME ŹALOVAT JAKO POPLAŠNÉ ZPRÁVY. Není možné pod partikulárními zájmy jednotlivých stran si brát spotřebitele za rukojmí a uvádět ho ve zmatek a pochybnosti. Naše Sdružení se ovšem proklamuje konstruktivně a věříme, že budeme moci uplatňovat nástroje v tomto spektru řešení.
  • Balená voda na trhu může být i "obyčejnou" pitnou vodou z vodovodu. Na tom není nic špatného. Je třeba správně číst etiketu. Je to opět na spotřebiteli, aby se rozhodoval a uměl rozhodnout.
  • Některé komentáře k věci uvádíme Zde.